Co warto zwiedzić w Egipcie?


Pytanie jest banalne. Dlaczego? Dlatego, że wszystko, co znajduje się w tym kraju warto zobaczyć. A dlaczego warto? Dlatego, że praktycznie w żadnym innym państwie na świecie nie znajdziemy tylu znaczników historii tak odległej i tak fascynującej. Tutaj można odnieść się do Rzymu, który też na ubogą historię nie narzeka, jednakże o ile w Rzymie wszystko jest jasne i monumentalne, o tyle historia i zabytki Egiptu „mówią po cichu” i powoli acz skutecznie wkradają się do wyobraźni turysty.

W związku z tym godnymi polecenia są oczywiście piramidy, Luksor, Karnak, pustynia, kurorty, bazary, Doliny – a to Królow, a to Królowych i wszelkie pozostałości po pałacach dawnych władców. Ale od początku. O świątyni w Luksorze wiemy, że jej budowę rozpoczął faraon Amenhotep III. Następcy tego faraona kontynuowali jego dzieło, jednakże ostateczny kształt zyskała w czasach faraona Ramzesa II. Świątynia Luksorska zwana jest także czasem Świątynią Narodzin Amona. Świątynia Luksorska połączona jest aleją procesyjną ze Świątynią w Karnaku o długości ok. 3.0 km. Aleję okalają sfinksy z głowami baranów, gdyż baran „był zwierzęciem” Amona. Aleja ta prowadziła do wielkich pylonów ustawionych już przez Ramzesa II (pylon=w architekturze starożytnego Wschodu: każda z dwóch masywnych budowli kamiennych o kształcie trapezu, stawianych obok bramy wiodącej do świątyni lub pałacu). Przed nimi znajdowały się dwa obeliski, z czego jeden z nich został w 1833 wywieziony do Paryża, a w 1836 ustawiony na placu Zgody. Ponadto oprócz obelisków stało sześć posągów Ramzesa, jego żony Nefertari i ich córki Maritamon. Do naszych czasów przetrwały tylko dwa z nich.

Karnak to zespół trzech świątyń poświęconych bogom tebańskim. Centralne miejsce zajmuje świątynia Amon – Re, która jest największą na świecie budowlą podtrzymywaną przez kolumny. Po jej lewej stronie jest świątynia Montu – boga wojny, a po prawej – sanktuarium bogini Mut, żony Amona. Te trzy świątynie łączą aleje procesyjne. Do świątyni Amon – Re prowadziła kamienna aleja sfinksów, która była także łącznikiem ze świątynią w Luksorze. Zresztą, sama świątynia Amon – Re to także kompleks budowli, które powstały w czasach Nowego Państwa i wiekach późniejszych. Do kompleksu należą świątynia Ptaha z początku XVIII dynastii, a także świątynia Amona – Re z okresu panowania XVIII i XIX dynastii. Lata panowania XX dynastii to czas, w którym powstają świątynie Ramzesa III i Świątynia Chonsu. Za czasów króla Taharki (to już XXV dynastia) „buduje się” kolumnada wzdłuż osi dziedzińca – do czasów współczesnych zachowała się tylko jedna kolumna.

Jednym z najsławniejszych kurortów, zresztą świetnie prosperujących, jest Sharm el-Sheik, który w swojej bogatej ofercie znudzonym turystom proponuje także nurkowanie. Pierwsze wzmianki o Sharm el-Sheik pochodzą z 1762, samo miasto powstało w 1967 r. i najpierw nosiło nazwę Ofir. Walki o ten region doprowadziły paradoksalnie do rozwoju turystyki, bowiem wpływy z niej służyły do finansowania kosztów izraelskiej okupacji wojskowej.

Myślę, że obowiązkiem każdego szanującego się turysty jest zwiedzenie Kairu. Inna nazwa Kairu to Masr – miasto-państwo, lub Qahira – miasto zdobywca. W Kairze znajduje się ponad tysiąc placów, ponad trzy tysiące meczetów. Wszystkim tym, którzy zastanawiają się nad wyborem uniwersytetu, na którym chcieliby kontynuować naukę polecam najstarszą na świecie placówkę edukacyjną, uniwersytet al Azhar. Kair to miasto pełne skrajności, dlatego że z jednej strony znajdziemy odrapane stare domy w dzielnicy muzułmańskiej a z drugiej luksusowe drapacze chmur, w szybach których majestatycznie przegląda się słońce. Wbrew pozorom Kair to miasto o niezwykle niskiej przestępczości, co przy takiej liczbie mieszkańców (liczba mieszkańców waha się pomiędzy 16 a 22 milionami – nikt nie policzył dokładnie) jest niezwykła.

Giza – kraina największych piramid, położona jest na zachodnim nasypie Nilu. Co prawda, najstarsza piramida znajduje się w Saqqara, ale to właśnie największym powodzeniem cieszą się piramidy położone w Gizie, pewnie ze względu na ich wielkość.

Abu Simbel jest krainą świątyń, położoną na najbardziej wysuniętym na południe skrawkiem ziemi Egiptu. Głównymi atrakcjami tego zakątka są dwie świątynie: Ramzesa i Nefertari.

Hurghada to podwodny raj dla turystów. Niegdyś niewielka osada rybacka, dzisiaj kusi nieskazitelnie czystymi wodami, na dnie których spoczywają wraki statków i nienaruszone rafy koralowe. Jeżeli udamy się w głąb lądu natkniemy się na Góry Pustynne, które idealnie nadają się do wycieczek pustynnych. Temperatura przez cały rok nie spada poniżej 20′ C, w związku z tym kiedy w Polsce zawierucha w Egipcie można się poprażyć na słoneczku, w Hurghardzie właśnie. W pobliżu Hurghady leżą wyspy, na których również można skorzystać z dobrodziejstw natury, a mianowicie:

 

  • na wyspie Shadwan można nurkować, nurkować z rurką, łowić rybki, ale nie można pływać (!),
  • na wyspie Shaab Abu Shiban można nurkować, nurkować z rurką i pływać,
  •   na wypie Shaab el-Erg wolno nurkować, łowić rybki i nurkować z rurką,
  • na wyspa Umm Gammar możemy sobie pozwolić na nurkowanie i nurkowanie z rurką,
  • Careless Reef (Nieostrożna Rafa), Wyspa Abu Ramada, Shasb Saghir Umm Gammae to wyspy, na których tylko nurkowanie nie jest zabronione z uciech wodnych,
  • na Shaab Abu Ramada połowimy,
  • Dishet el-Dhaba i Abu Minqar Island poplażujemy i popływamy,
  • Shaab Abu Hashish – plaże, nurkowanie, nurkowanie z rurką, pływanie i rybołówstwo,
  • Sharm el-Arab – nurkowanie, pływanie i rybołówstwo.

Sądzę, że oprócz wymienionych przeze mnie, dosyć pobieżnie, zabytków, miejsc wartych zobaczenia, szczególną uwagą można obdarzyć także podczas pobytu w Egipcie górę Synaj, a właściwie półwysep o tej samej nazwie, na którym owa góra się znajduje. To swego rodzaju brama, która od wieków oddziela Azję od Afryki. Jest to miejsce uważane przez wielu za miejsce święte, gdyż to właśnie tu Bóg miał przekazać Dekalog Mojżeszowi, a święta Rodzina znalazła tu schronienie przed zemstą Heroda. Jest to w większości teren porosły dziką roślinnością i niezamieszkały, ale niezwykle urokliwy.

Jeżeli chodzi o obyczaje Egipcjan, to rzeczą, o której należy bezwzględnie pamiętać jest stosowny ubiór. O ile na plaży ujdzie paradowanie w stroju kąpielowym (Egipcjanie są narodem w miarę postępowym), o tyle opalanie się topless jest zabronione, a poza plażą obowiązują „odpowiednie stroje”- żadnych ekstrawagancji.